JEŽIVAL v kleci

 

10.5.2015

Po dlouhé době se tento méně známý hlavolam objevuje ve zcela novém stylovém designu, který je po téměř 50 letech od jeho vzniku nevídaným osvěžením. Největší zvláštností tohoto modelu je celistvý vzhled a přesahy na horní a spodní straně klece. Klec vyrobená z jednoho kusu materiálu má atypicky šest otvorů a nově, díky jednomu největšímu, i vyšší obtížnost! Zaoblení klece koresponduje se zaoblením otvorů, vnitřní i vnější obvod vrchní a spodní části klece má stylovou vnitřní drážku po obvodu. Hlavolam byl povrchově upraven chemickou cestou - eloxem v kovově lesklém odstínu, který mu dodává luxusní nádech. Ježival jako první nese na kleci miniaturní laserem vygravírovaný znak produkce, počátek nové luxusní série hlavolamů RADEMIC PUZZLES.

 

 

Parametry hlavolamu

obtížnost 1-5:

rozměry: 49 x 75 mm
materiál: kov - eloxovaný dural
hmotnost: cca 80g
počet ostnů: 8

- méně známý bratříček Ježka
- vynalezený v roce 1966
- originální dobový design
- netradiční způsob vyjmutí
- luxusní matně kovový povrch

 

 

JEŽIVAL v kleci ´66

návrat původního českého hlavolamu

18.7.2010

Vznik Ježivala se datuje už do roku 1966, kdy ho vymyslel pan Stanislav Tvrdík. Hlavolam vznikl v době, která mu u nás příliš nepřála a tak se dostal do zahraničí, kde se začal sériově vyrábět. Kvalita výroby byla ovšem nevalná a proto u nás vznikla v produkci RADEMIC PUZZLES verze nová, která chce původnímu hlavolamu vrátit jeho zašlou krásu. Zatím málo známý Ježival v kleci se tak vrací po mnoha letech do České republiky!

 

 

Parametry hlavolamu

obtížnost 1-5:

rozměry: 46,6 x 75 mm
materiál: kov - dural
hmotnost: cca 80g
počet ostnů: 8

- méně známý bratříček Ježka
- vynalezený v roce 1966
- originální dobový design
- netradiční způsob vyjmutí
- luxusní leskle kovový povrch


Nové technické řešení

Ježival byl navržen do nové podoby s ohledem na stejné hlavolamy vyráběné u nás v šedesátých letech. Původní „tyčkové“ provedení bylo navrženo do klasické „válcové“ podoby Ježků v kleci té doby. Tato změna byla provedena tak, aby se zachovaly původní rysy hlavolamu, který tak stále tvoří ostře řezané otvory děr a šest štíhlých tyček klece. Zaoblila se celá klec i její otvory. Ježival (váleček) dostal taktéž kulatější tvar na koncích i na tyčkách, což vyřešilo hlavně odpor kladený původním vnitřkem při vyjímání z klece. Otvor v horní a spodní části klece má menší průměr, aby hlavolam působil celistvějším dojmem a navázal spíše na první prototyp Ježivala s plnými víčky.

"Se souhlasem vynálezce původního Ježivala jsem se rozhodl obnovit výrobu tohoto jedinečného hlavolamu u nás. Ježival se v ČR vyráběl už v roce 1969 pro 300.oddíl Junáka z Prahy. Hlavolam byl vyráběn v miniaturním dřevo-kovovém provedení a mohl si ho koupit každý i mimo Junáka. Od té doby se u nás objevovala celá řada Ježků v kleci a na Ježivala se zapomnělo až do roku 2002, kdy se k nám dostal ze zahraničí. Ježival patří do ČR stejně jako jeho předloha Ježek v kleci a proto mě velmi udivilo, že se vyrábí v Číně. Myslím si, že by to tak nemělo být a proto jsem Ježivala navrhl do nové podoby, ve které nebyl nikdy vyroben a zároveň se vrací k "válcové" podobě hlavolamů vyráběných u nás v šedesátých letech. Je to tedy návrat ve všech směrech." Radek Micopulos

 

Rok 1966

vznik hlavolamu Ježival v kleci

Psal se rok 1966, když si pan Stanislav Tvrdík nechal v ČR vyrobit první prototyp nového hlavolamu, který měl být variací na Foglarova Ježka v kleci. Nový hlavolam Ježival v kleci nebyl přihlášen jako patent či průmyslový vzor a také vznikl v době, která mu u nás příliš nepřála. O jeho výrobě nešlo ani uvažovat vzhledem k postoji tehdejší vlády k Jaroslavu Foglarovi.

 

 

Ježival se později dostal do zahraničí při výměně hlavolamů s jinými sběrateli, což ale jeden sběratel z Belgie zneužil a nabídl ho firmě Bits And Pieces v USA. Ta ho nyní vyrábí prostřednictvím belgické firmy Eureka v Číně. Hlavolam "Ježivale z klece ven!" (jak zní jeho původní název) je tedy okopírován téměř na sto procent a je tak dnes znám pod názvem Man The Torpedo.


Nový průmyslový vzor Ježivala, který se nyní dostává do prodeje, tak tedy nechrání žádný ze zahraničních vzorů. Průmyslový vzor chrání pouze vnější úpravu, která je v tomto případě odlišná a nechrání koncepci ani princip. Hlavolam nemohl být ani patentován, protože patent nesplňoval podmínku novosti a byl už dříve znám (1966, 1969 – sériově v ČR).


Rok 1969

výroba Ježivala pro Junák v Praze

V roce 1969 nechal podobného Ježivala vyrobit i 300.oddíl Junáka v Praze. Byl prodáván za 8 Kčs na různých místech Prahy, ale do dnešního dne se dochovalo pouze několik kusů, které vlastní jen pár sběratelů. Hlavolam má horní a spodní víčka ze dřeva natřená červenou barvou, tyčky klece z drátů a oválného Ježka vyrobeného z mosazi. Rozměry má opravdu miniaturní - průměr 2,5 cm a výšku 3,8 cm. Byl prodáván v krabičce ze silného papíru spolu s malým letákem. Jedná se o jednu z nejcennějších kuriozit pro každého sběratele!

 

Původní série asi 10 kusů byla bílé barvy a ježek byl černý. Vyráběl se z koleček, které byly údajně z nějaké dětské hry. Vedoucí tohoto oddílu, který byl i vojákem z povolání se dohodl s několika záklaďáky, kteří je za menší obnos a zejména za opušťáky pro skauty vyráběli. Skauti je potom prodávali na různých skautských akcí a také na Matějské pouti. Část se jich prodala i přes prodejnu Juno nebo byli Ježci donášeni zájemcům po Praze. Ježků bylo vyrobeno a prodáno asi 2000 kusů.

 

Rok 2002

zahájen prodej kopie Ježivala ze zahraničí


Rok 2010

nový Ježival v kleci vyráběn opět u nás

 

Původní záměr z roku 1966

Původní myšlenkou tohoto hlavolamu byla jeho snadnější rozšroubovatelná podoba, která ale nebyla z důvodu těžkosti amatérské výroby uskutečněna. Mělo se jednat o variaci Ježka v kleci, která by byla odlišná jak vzhledem, tak i principem. První prototyp z roku 1966 je celoduralový o výšce 8,5 cm a průměru klece 5 cm. Druhý prototyp "stejného typu" je celomosazný s ocelovými ostny. Čela mají otvor o průměru 2,5 cm. Čela prvního prototypu byla plná.

 

© Copyright WEB.rademic.cz  Publikování nebo další šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.