Ježek v kleci NOVEL rozšroubovatelný

  3.12.2021

Hlavolam je věrohodným ztvárněním Ježka z novodobé stínadelské trilogie. Radek Micopulos zhmotnil tento model přesně dle kreseb pana Jiřího Gruse. Historicky jde o první spolupráci současného ilustrátora a designéra tohoto hlavolamu. Klec má netradičně 6 otvorů a je vyrobena z jednoho kusu duralu v exkluzivním tmavě šedém odstínu. Uvnitř klece je rozšroubovatelný nerezový ježek s deseti kuželovitými ostny. V kuličce ježka se skrývá plán létajícího kola od Jiřího Gruse. Obtížnost vyjmutí je spíše těžší a princip byl nastaven tak, aby co nejvíce odpovídal návodu z románu (anglicky Novel).

 

 

 

Parametry hlavolamu

obtížnost 1-5:

rozměry: 47 x 80 mm
materiál: kov –  eloxovaný dural, nerez
hmotnost: 84 g
počet ostnů: 10

- hlavolam ztvárněný dle současného románu

- rozšroubovatelné provedení s  plánkem Létajícího kola

- klec z jednoho kusu materiálu

- obtížnější princip dle knihy

 

Ježek v kleci NOVEL

  8.11.2021

Hlavolam je věrohodným ztvárněním Ježka z novodobé stínadelské trilogie. Radek Micopulos zhmotnil tento model přesně dle kreseb pana Jiřího Gruse. Historicky jde o první spolupráci současného ilustrátora a designéra tohoto hlavolamu. Klec má netradičně 6 otvorů a je vyrobena z jednoho kusu duralu v exkluzivním tmavě šedém odstínu. Uvnitř se nachází černý ocelový ježek s deseti kuželovitými ostny. Obtížnost vyjmutí je spíše těžší a princip byl nastaven tak, aby co nejvíce odpovídal návodu z románu (anglicky Novel).

 

 

 

Parametry hlavolamu

obtížnost 1-5:

rozměry: 47 x 80 mm
materiál: kov –  eloxovaný dural, černěná ocel
hmotnost: 92 g
počet ostnů: 10

- hlavolam ztvárněný dle současného románu

- exkluzivní barevné úpravy

- klec z jednoho kusu materiálu

- obtížnější princip dle knihy

 

Ze Stínadel do reality

 Spolupráce dvou tvůrců na díle Jaroslava Foglara

8.11.2021

"Ježka pro nové knižní vydání jsme začali řešit již před 3 lety. Byl jsem osloven Skautskou nadací s prosbou, zda bych pro ně nevytvořil zcela nového Ježka v kleci. Po vymýšlení různých nových způsobů výroby jsem nakonec navrhnul, že by bylo nejvhodnější udělat ho přesně dle nové ilustrace ze Stínadelské trilogie. Té se nově ujal zkušený ilustrátor Jiří Grus z Trutnova. Ve spolupráci s panem Grusem jsem  zhmotnil tento model přesně podle jeho  kreseb. Největší zajímavostí na tom asi je, že se historicky jedná o první spolupráci současného ilustrátora a novodobého designéra tohoto hlavolamu. Kromě rozměrů všech proporcí, průměrů a různých roztečí bylo nutné na Ježkovi vytvořit i nějaký princip. Ten byl nastaven tak, aby co nejvíce odpovídal návodu z románu, tedy začít nejdelším ostnem, největším otvorem, dvěma kratšími ostny, atd. podobně jako dle známého postupu (Když natočíme nejdelší osten ježka tak,..) Těší mě, že bude výtěžek z prodeje tohoto Ježka určen pro dobrou věc, kterou je  výstavba nových kluboven a výchova dětí a mládeže v duchu skautských ideálů.

 

 

 

Již od prvního vydání příběhu Rychlých šípů z roku 1940 (Mladý hlasatel) a následného knižního vydání Záhady hlavolamu z roku 1941 panoval v podobě Ježka značný nesoulad. V knize byly dvě podoby - jedna velmi zaoblená a druhá z původního přebalu zase hranatá. Další změnu pak zapříčinil první sériový ježek v kleci, kterého začala vyrábět  firma pana Ladislava Veselého z Roudnice nad Labem od roku 1941. Tato podoba měla pro změnu dřevěné provedení – tyčkami spojené podstavy a ježka s tupými ostny, s čímž nebyl spokojen ani pan Foglar. Prvního věrohodného Ježka vyrobil pan František Ulč v roce 1948, tehdy jako učeň ve Škodovce Mladá Boleslav. Tento model však nebyl nikdy sériově vyráběn, pár kusů se objevilo v padesátých letech. První větší výroba vznikla až od roku 1969 (Klub Máj Karviná pro členy Klubu přátel Jaroslava Foglara) Od roku 1971 už zde pak přetrvávala „plastová éra“ Ježka v kleci, kterou mnozí určitě živě pamatují. Naposledy se k románové podobě Ježka přiblížil až Ježek z roku 1990 (Froněk hoby, motors ČSFR) na něhož jsem již navázal svou výrobou od roku 2009 a dále rozvíjel ztvárnění různých historických i moderních podob Ježka.“

Radek Micopulos

 

© Copyright WEB.rademic.cz  Publikování nebo další šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.