Ježek v kleci PATRIOT

  20.5.2022

Jeden z dárkových předmětů Předsednictví České republiky v EU pro rok 2022 dostala na starosti produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES. Pro tento účel byly upraveni, jako jedna z verzí, Ježci ze dřeva do barev české trikolóry. Horní podstava je bílá, spodní modrá a kulička ježka červená. Vrchní podstava je opatřena laserovým gravírem heraldiky českého lva a nápisem CZECH REPUBLIC. Na modrém víčku je pak označení naší české produkce z důvodu jednoznačnosti a originality tohoto hlavolamu. Ježek v kleci se ocitne ještě v jednom celkovém "povídání o dárcích v rámci předsednictví, kde bude zmíněn "příběh Ježka v kleci" jako jednoho z našich legendárních symbolů nejen české hravosti, zvídavosti ale i "vynálezectví". Ježek je umístěn v sáčku a v elegantní hnědé kraftové krabičce.

 

 
 

 

Parametry hlavolamu

obtížnost 1-5:

rozměry: 71 x 93 mm
materiál: dřevo - barvené
hmotnost: 55 g
počet ostnů: 12

- vytvořen pro Předsednictví České republiky v EU 2022

- v barvách české trikolóry

- gravír heraldiky českého lva a nápis CZECH REPUBLIC

- včetně designové krabičky

 

Ježek v kleci BEARING

UŽ SE NEVYRÁBÍ 8.12.2012

Původní Ježek BEARING prošel dalším vylepšením a nyní má, kromě dvou ložisek nahrazujících víčka, navíc i zátku, která zakrývá otvor v jednom z ložisek. Právě na této protáčející se zátce je nyní laserem vypáleno i logo produkce RADEMIC PUZZLES, připomínající písmeno R a zároveň ježka s ostny. Tento hlavolam má kovově lesklý povrch klece, zátka a ježek uvnitř mají kovově matnou úpravu, aby vzájemně korespondovaly. Tento Ježek vypadá opravdu velmi technicky a cool!

 

 

Parametry hlavolamu

obtížnost 1-5:

rozměry: 49 x 76 mm
materiál: kov - dural
hmotnost: cca 185g
počet ostnů: 10

- technický a cool vzhled
- luxusní kovově lesklý povrch
- s protáčivými ložisky
- hezký způsob vyjmutí

 

 

Ježek v kleci BEARING

UŽ SE NEVYRÁBÍ 9.7.2012

Produkcí RADEMIC PUZZLES byl vyvinut další jedinečný Ježek v kleci! Kombinuje v sobě dvě ložiska tvořící víčka klece a samotného Ježka v kleci CLASSIC. Ježka lze vyjmout největším otvorem za jeden z nejdelších ostnů. Samotná ložiska dodávají tomuto hlavolamu další rozměr hravosti, protože se na nich klec pěkně protáčí. Ježek uvnitř je eloxovaný pro větší odolnost povrchu. Vyrobena byla bílá a lesklá úprava tohoto hlavolamu.

 

 

 

Parametry hlavolamu

obtížnost 1-5:

rozměry: 49 x 76 mm
materiál: kov - dural, bílá / lesklá klec
hmotnost: cca 185g
počet ostnů: 10

 

Ježek v kleci ORIGINAL antik

UŽ SE NEVYRÁBÍ

5.7.2014

Nová podoba Ježka ORIGINAL s odolnějším povrchem klece a úpravou kovu do starožitného odstínu, který mnohem více zvýrazňuje strukturu kovu. Tento odstín by měl více odpovídat tradičnějšímu vzhledu Ježka. Nehledě na originální předlohu vypadá matný kov v kontrastu s lesklým Ježkem velmi zajímavě. Povrch je více odolný vůči poškrábání a špinění. Princip byl ještě více vyladěn, aby bylo možné Ježka plynuleji vyjmout.

 

 

Parametry hlavolamu

obtížnost 1-5:

rozměry: 47 x 80 mm
materiál: kov - eloxovaný dural
hmotnost: cca 60g
počet ostnů: 12

- odolný stylový materiál (stále matný)
- originální design dle románu
- rozšroubovatelné provedení s plánkem Létajícího kola
- včetně sáčku s plechovkou

 

Ježek v kleci ORIGINAL

UŽ SE NEVYRÁBÍ

16.12.2013

Tento hlavolam je přesnou podobou známého románového Ježka. Klec hlavolamu je vyrobena z jednoho kusu materiálu a má elegantně zaoblený tvar. Design hlavolamu vychází z originální předlohy a jeho podoba spojuje všechny pěkné rysy včetně kuželovitých ostnů. Ježek uvnitř je rozšroubovatelný a ukrývá zbrusu nový plánek na sestrojení Létajícího kola, který znovu ztvárnil pan Milan Teslevič, kreslíř Rychlých šípů. K hlavolamu patří luxusní semišový sáček v barvě dle výběru (černé, bordó, tmavě modré) a kovová plechovka! Ježka lze vyjmout jedním z největších otvorů za nejdelší osten téměř podle návodu z románu Záhada hlavolamu. Obtížnost má střední. Princip a design hlavolamu navrhnul Radek Micopulos.

 

 

Parametry hlavolamu

obtížnost 1-5:

rozměry: 47 x 80 mm
materiál: kov - leštěný dural
hmotnost: cca 60g
počet ostnů: 12

- moderní materiál (stále lesklý)
- originální design dle románu
- rozšroubovatelné provedení s plánkem Létajícího kola
- včetně sáčku s plechovkou

 

 

JEŽIVAL v kleci ´66

UŽ SE NEVYRÁBÍ

18.7.2010

Vznik Ježivala se datuje už do roku 1966, kdy ho vymyslel pan Stanislav Tvrdík. Hlavolam vznikl v době, která mu u nás příliš nepřála a tak se dostal do zahraničí, kde se začal sériově vyrábět. Kvalita výroby byla ovšem nevalná a proto u nás vznikla v produkci RADEMIC PUZZLES verze nová, která chce původnímu hlavolamu vrátit jeho zašlou krásu. Zatím málo známý Ježival v kleci se tak vrací po mnoha letech do České republiky!

 

 

Parametry hlavolamu

obtížnost 1-5:

rozměry: 46,6 x 75 mm
materiál: kov - dural
hmotnost: cca 80g
počet ostnů: 8

- méně známý bratříček Ježka
- vynalezený v roce 1966
- originální dobový design
- netradiční způsob vyjmutí
- luxusní leskle kovový povrch


Nové technické řešení

Ježival byl navržen do nové podoby s ohledem na stejné hlavolamy vyráběné u nás v šedesátých letech. Původní „tyčkové“ provedení bylo navrženo do klasické „válcové“ podoby Ježků v kleci té doby. Tato změna byla provedena tak, aby se zachovaly původní rysy hlavolamu, který tak stále tvoří ostře řezané otvory děr a šest štíhlých tyček klece. Zaoblila se celá klec i její otvory. Ježival (váleček) dostal taktéž kulatější tvar na koncích i na tyčkách, což vyřešilo hlavně odpor kladený původním vnitřkem při vyjímání z klece. Otvor v horní a spodní části klece má menší průměr, aby hlavolam působil celistvějším dojmem a navázal spíše na první prototyp Ježivala s plnými víčky.

"Se souhlasem vynálezce původního Ježivala jsem se rozhodl obnovit výrobu tohoto jedinečného hlavolamu u nás. Ježival se v ČR vyráběl už v roce 1969 pro 300.oddíl Junáka z Prahy. Hlavolam byl vyráběn v miniaturním dřevo-kovovém provedení a mohl si ho koupit každý i mimo Junáka. Od té doby se u nás objevovala celá řada Ježků v kleci a na Ježivala se zapomnělo až do roku 2002, kdy se k nám dostal ze zahraničí. Ježival patří do ČR stejně jako jeho předloha Ježek v kleci a proto mě velmi udivilo, že se vyrábí v Číně. Myslím si, že by to tak nemělo být a proto jsem Ježivala navrhl do nové podoby, ve které nebyl nikdy vyroben a zároveň se vrací k "válcové" podobě hlavolamů vyráběných u nás v šedesátých letech. Je to tedy návrat ve všech směrech." Radek Micopulos

 

Rok 1966

vznik hlavolamu Ježival v kleci

Psal se rok 1966, když si pan Stanislav Tvrdík nechal v ČR vyrobit první prototyp nového hlavolamu, který měl být variací na Foglarova Ježka v kleci. Nový hlavolam Ježival v kleci nebyl přihlášen jako patent či průmyslový vzor a také vznikl v době, která mu u nás příliš nepřála. O jeho výrobě nešlo ani uvažovat vzhledem k postoji tehdejší vlády k Jaroslavu Foglarovi.

 

 

Ježival se později dostal do zahraničí při výměně hlavolamů s jinými sběrateli, což ale jeden sběratel z Belgie zneužil a nabídl ho firmě Bits And Pieces v USA. Ta ho nyní vyrábí prostřednictvím belgické firmy Eureka v Číně. Hlavolam "Ježivale z klece ven!" (jak zní jeho původní název) je tedy okopírován téměř na sto procent a je tak dnes znám pod názvem Man The Torpedo.


Nový průmyslový vzor Ježivala, který se nyní dostává do prodeje, tak tedy nechrání žádný ze zahraničních vzorů. Průmyslový vzor chrání pouze vnější úpravu, která je v tomto případě odlišná a nechrání koncepci ani princip. Hlavolam nemohl být ani patentován, protože patent nesplňoval podmínku novosti a byl už dříve znám (1966, 1969 – sériově v ČR).


Rok 1969

výroba Ježivala pro Junák v Praze

V roce 1969 nechal podobného Ježivala vyrobit i 300.oddíl Junáka v Praze. Byl prodáván za 8 Kčs na různých místech Prahy, ale do dnešního dne se dochovalo pouze několik kusů, které vlastní jen pár sběratelů. Hlavolam má horní a spodní víčka ze dřeva natřená červenou barvou, tyčky klece z drátů a oválného Ježka vyrobeného z mosazi. Rozměry má opravdu miniaturní - průměr 2,5 cm a výšku 3,8 cm. Byl prodáván v krabičce ze silného papíru spolu s malým letákem. Jedná se o jednu z nejcennějších kuriozit pro každého sběratele!

 

Původní série asi 10 kusů byla bílé barvy a ježek byl černý. Vyráběl se z koleček, které byly údajně z nějaké dětské hry. Vedoucí tohoto oddílu, který byl i vojákem z povolání se dohodl s několika záklaďáky, kteří je za menší obnos a zejména za opušťáky pro skauty vyráběli. Skauti je potom prodávali na různých skautských akcí a také na Matějské pouti. Část se jich prodala i přes prodejnu Juno nebo byli Ježci donášeni zájemcům po Praze. Ježků bylo vyrobeno a prodáno asi 2000 kusů.

 

Rok 2002

zahájen prodej kopie Ježivala ze zahraničí


Rok 2010

nový Ježival v kleci vyráběn opět u nás

 

Původní záměr z roku 1966

Původní myšlenkou tohoto hlavolamu byla jeho snadnější rozšroubovatelná podoba, která ale nebyla z důvodu těžkosti amatérské výroby uskutečněna. Mělo se jednat o variaci Ježka v kleci, která by byla odlišná jak vzhledem, tak i principem. První prototyp z roku 1966 je celoduralový o výšce 8,5 cm a průměru klece 5 cm. Druhý prototyp "stejného typu" je celomosazný s ocelovými ostny. Čela mají otvor o průměru 2,5 cm. Čela prvního prototypu byla plná.

 

Ježek v kleci GEN

  20.12.2018

Nový model Ježka v kleci GEN má nyní inovovaný design evokující lidské oko. Masivnější klec má tloušťku stěny 3 mm a luxusní saténový povrch. Poprvé zde máme také příběh ke vzniku tohoto jedinečného hlavolamu, který zaznamenal Radek Micopulos ve svém deníku:

 

 

"Ježek v kleci GEN vznikl během léta 2010. Inspirovala mě k němu kresba, či spíš vizualizace, na které vylézá ježek coby pavouk skrz otvor ve víčku klece. Řekl jsem si, že je to výzva a dal se do vymýšlení principu, kterým by toto bylo možné. Už na začátku bylo jasné, že se otvor bude muset upravit, protože pouhý kruhový průřez stačit nebude. Má idea byla taková, že se na pohled nesmí zdát zřejmé, že se ježek vyndává otvorem ve víčku a tak musel být zásah do víčka minimální. Navíc by bylo hezké kdyby ježek vylézal otvorem ve tvaru klíčové dírky a tak jsem si v tomto duchu vytvořil model z kartonu. Ten tvořily 3 vrstvy. Jedna vstupní s více drážkami pro ostny, druhá vrstva byla pouze obruč – meziprostor a třetí vrchní byl klíčový otvor na vrchu klece. Původní představa spočívala také v tom, že by se víčko z více drážkami otáčelo apod., ale z tohoto záměru jsem brzy upustil z důvodu složitosti výroby. Vymyslel jsem tedy konstrukci, která mohla zůstat napevno a otáčel by se v ní pouze ježek. V meziprostoru byly původně také dráhy různých průměrů, které stanovily, kam se má ježek otáčet a tvořily by ještě promyšlenější princip. Nakonec jsem usoudil, že stejný efekt bude fungovat i bez těchto drah, ale zato s promyšlenějším systémem ostnů.

 

 

Základ vytvořil jednoduchý ježek se třemi délkami ostnů, krycí víčko se třemi délkami drážek a vrchní víčko s nejdelší drážkou a hned pod ním nejkratší drážkou z krycího víčka. Vytvořil jsem tak tu vysněnou klíčovou dírku se vším všudy a s perfektní logikou. Další čas tvořilo už dolaďování designu a proměřování funkčnosti. Také klec měla několik návrhů, až vznikl pátý, který měl již otvory zešikmené, protože mi přišlo příhodné, aby takto převratný ježek měl i převratný design, který se ale přesto zaobleními trochu drží klasiky. Volba zešikmených otvorů v sobě také nesla návrh Ježka, kterého jsem vytvořil již v roce 2007 a který nebyl z důvodu značné složitosti výroby nikdy, až na prototyp realizován. Dnes se nachází jako opravdový unikát pouze v mé sbírce. Tento Ježek měl velmi složitou tyčkovou klec a ještě složitější hvězdici. Hlavolam GEN měl připravenou výkresovou dokumentaci a mohl být vyroben již v roce 2010. Zabránily mi však v tom pracovní povinnosti, vytíženost a také fakt, že jsem hledal výrobce schopného vyrobit takto komplexní výrobek u něhož záleží na perfektní přesnosti a preciznosti."

 

Parametry hlavolamu

obtížnost 1-5:

rozměry: 50 x 74,2 mm
materiál: kov - eloxovaný dural
hmotnost: cca 100g
počet ostnů: 6

- inovativní ježek
- nový hravý způsob vyjmutí
- odolná povrchová úprava
- nadčasový design
- držitel ceny hlavolam roku

 

Ježek v kleci GEN

  10.12.2012

Tento hlavolam ukazuje po více než 70 letech směr, kterým se bude Ježek v kleci vyvíjet. Vynálezce tohoto hlavolamu, Radek Micopulos nyní přichází s novou vylepšenou verzí tohoto Ježka. Princip je nyní podstatně funkčnější a zároveň i obtížnější, protože ostny ježka byly zesíleny. Se změnami všech šířek drážek, meziprostoru a vůlí byl také vylepšen design Ježka. Kromě nových nerezových ostnů má nyní kulička černě kovovou barvu, klec má větší zaoblení a nižší otvory.

 

 

"Myšlenka na Ježka v kleci, který by se dal vyndávat kruhovým otvorem na vrchu klece mě napadla již před lety. Jak to ovšem udělat, aby mohly všechny součásti zůstat napevno a přitom minimálně narušit otvor klece? Zvolil jsem ježka se šesti ostny a vymyslel systém, kterým se dostane ježek ven z klece pouze otvorem ve tvaru klíčové dírky. Hlavolam kombinuje postup otáčení a překlápění, které se musí provést ve správné kombinaci. Nejprve je ovšem potřeba nalézt správnou výchozí pozici čtyř ostnů. Pokud je správná, tak vám dovolí posouvat se v řešení dál až k vyjmutí samotného ježka. Princip tohoto jedinečného hlavolamu je opravdu promyšlený a k řešení už nestačí jen nelogické posuny ježkem jako tomu bylo dříve."

Radek Micopulos

 

 

Parametry hlavolamu

obtížnost 1-5:

rozměry: 49 x 74,5 mm
materiál: kov - eloxovaný dural
hmotnost: cca 90g
počet ostnů: 6

- inovativní ježek
- nový hravý způsob vyjmutí
- odolná povrchová úprava
- nadčasový design inspirovaný lidským genem
- držitel ceny hlavolam roku

 

Hlavolam roku 2012: Ježek v kleci GEN

  22.10.2012

Dne 17.10.2012 v Eden Aréně v Praze byla na tradiční akci Trend Event vyhlášena cena za Hlavolam roku 2012. Tato cena byla udílena poprvé. Cenou ve formě poháru byl oceněn nový hlavolam Ježek v kleci GEN a převzal ji osobně pan Radek Micopulos, vynálezce tohoto hlavolamu.

 

 

Nový Ježek v kleci GEN

  25.9.2012

Přinášíme Vám odkazy související s proběhnuvší výstavou Hry a hlavolamy v Praze a Ježkem v kleci GEN, který se tak jako novinka dostal do médií. Jak byl tento hlavolam prezentován v televizi se můžete podívat v reportáži na ČT24 (5 minut). Dále se také náš GEN dostal na Český rozhlas 2 a do tisku jako např. do pražského Deníku. Jsme velmi rádi, že se náš hlavolam stává populárním a doufáme, že to stejně potěší i Vás. Odkazy jsou níže.

 

Česká televize 24 , Český rozhlas 2 , Deník

 

Kresba Ježka v kleci GEN od Milana Tesleviče

 

6.5.2012

Nový Ježek v kleci GEN, který byl po 2 letech vývoje uveden do prodeje teprve nedávno, má velmi příznivé ohlasy. Hlavolam dostal po více než 70 letech možnost posunout se jiným směrem ve své podobě a principu. Velký comeback, který tohoto Ježka v kleci provází, byl zpodobněn jako v roce 1940 (poprvé) kresbou s Rychlými šípy. Známý kreslíř Rychlých šípů Milan Teslevič nám svou novou originální kresbou zvěčnil Ježka v kleci GEN ve zcela novém úhlu pohledu. Tato exkluzivní kresba bude u nás tento hlavolam provázet ve vybraných výlohách prodejen hraček či papírnictví.

 

 

Nový Ježek v kleci GEN

 

4.4.2012

Hlavolam, který by se dal také nazvat Ježkem v kleci nové generace, využívá naprosto nový a jedinečný způsob řešení. Má v sobě zakomponován nový princip, který zahrnuje cca 10 správných tahů, nad nimiž se musí řešitel opravdu zamyslet. Úkolem je ježka vyndat jedním z víček klece a to pouze otvorem ve tvaru klíčové dírky! Nevěříte, že to jde? Vyzkoušejte si to! Je překvapivě snadnější dostat ježka z klece ven, než dovnitř. Ježek má střední obtížnost, ale i po vyřešení se budete k jeho hravému způsobu vyjmutí rádi vracet. Povrch celého hlavolamu má povrchovou úpravu (elox) odolnou vůči mechanickým (poškrábání) a chemickým vlivům vnějšího okolí. Povrch je na dotek velmi příjemný a nezanechává otisky prstů. Hlavolam v sobě nese design inspirovaný lidským genem a tím také připomíná, že jde o Ježka "nové generace"!

 

 

Ježek v kleci CLASSIC nerez

  9.5.2016

Klec tohoto Ježka tvoří masivní nerezové pouzdro, vyrobené nově technologií pálení laserem. Povrch tvoří neupravená kartáčovaná nerez, která působí hezkým syrovým dojmem a společně s různými stopami na materiálu jej dělají jedinečným. Ježek uvnitř je duralový, má 10 ostnů a není rozšroubovatelný. Hlavolam zaujme podstatně vyšší hmotností (240g) a bytelným provedením klece o rozměru 50x77 mm. Ježek má jediné možné řešení a byl na něho vytvořen i videonávod. Obtížnost má dle hodnocení Rademic 4 z 5, jedná se tedy spíše o obtížnější kousek. Součástí hlavolamu je luxusní plátěný sáček béžové barvy.

 

 

Parametry hlavolamu

obtížnost 1-5:

rozměry: 50 x 77 mm
materiál: kov - dural
hmotnost: cca 240g
počet ostnů: 10

- nejoblíbenější varianta v klasickém designu
- hezký způsob vyjmutí
- pěkné zaoblené provedení

- jedinečný povrch z kartáčované nerezi

 

Ježek v kleci CLASSIC

  29.5.2013

Nový model Ježka CLASSIC je nyní zaoblenější a jeho povrch je krásně lesklý. Rozměry se zvětšily na 49 x 76,6 mm. Ježka s deseti ostny lze za nejdelší osten vyjmout jedním z největších otvorů, který lze nově identifikovat podle skryté indicie. Hlavolam působí bytelným dojmem a je úžasný rovněž jako dekorace.

 

 

Parametry hlavolamu

obtížnost 1-5:

rozměry: 49 x 76,6 mm
materiál: kov - dural
hmotnost: cca 90g
počet ostnů: 10

- nejoblíbenější varianta v klasickém designu
- hezký způsob vyjmutí
- pěkné zaoblené provedení

- pohledný lesklý povrch

 

Ježek v kleci CLASSIC elox

  2009

Ježek v kleci CLASSIC patří mezi nejoblíbenější typ tohoto hlavolamu. Původní model prošel hned několika změnami. Konstrukce má vylepšené řešení spojů víček s klecí a působí tak mnohem kompaktněji. Víčka byla podstatně zesílena a povrch celého hlavolamu dostal navíc povrchovou úpravu (elox) odolnou vůči mechanickým (poškrábání) a chemickým vlivům vnějšího okolí. Povrch je také na dotek mnohem příjemnější a nezanechává otisky prstů. Ježka s deseti ostny lze za nejdelší osten vyjmout jedním z největších otvorů. Hlavolam působí masivním a bytelným dojmem a je úžasný i jako dekorace.

 

 

Parametry hlavolamu

obtížnost 1-5:

rozměry: 49 x 74,5 mm
materiál: kov - eloxovaný dural
hmotnost: cca 90g
počet ostnů: 10

- nejoblíbenější varianta v klasickém designu
- hezký způsob vyjmutí
- pěkné zaoblené provedení

- odolná povrchová úprava příjemná na dotek

 

 

 

 

 

© Copyright WEB.rademic.cz  Publikování nebo další šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno.